Zakaj bi otroke obremenjevali z denarjem, financami. S tem se bodo ukvarjali, ko bodo veliki. Zdaj naj uživajo v mladost, velikokrat slišimo. Vseeno smo pred skoraj dvema letoma, ko smo na Mojih financah začeli projekt Mladi in denar, nekako pričakovali, da bodo prav starši tisti, ki bodo otroke spodbudili k vpisu v krožek finančnega opismenjevanja. Saj vendarle želijo, da zrastejo v odgovorne, samostojne osebe, smo se prepričevali. Potem je sledilo presenečenje. Ko sem mlade, ki so prišli na prvo tekmovanje iz finančne pismenosti, ki je potekalo prejšnji mesec, vprašala, ali so jih starši »prisilili« k vpisu na krožek, so me pogledali, kot bi priletela z Marsa. Ne, to nas zanima, so mi odgovorili.
Nekaj dni pred tekmovanjem mi je Matjaž Nidorfer, vodja projekta Mladi in denar, pokazal test, ki ga je sestavil za mlade udeležence. »Joj, pretežek je. Saj na tri četrtine vprašanj ne bodo znali odgovoriti,« sem mu rekla. In seveda sem se zelo uštela. Dosegli so odlične rezultate. Res med njimi ni bilo nikogar z vsemi osvojenimi točkami, a dva sta bila zelo blizu - gimnazijec Jakob in osnovnošolka Mojca, zmagovalca tekmovanja. Pohvalno je tudi to, da je vseh 51 udeležencev na več kot 50 odstotkov vprašanj odgovorilo pravilno, kar pomeni, da so se med letom pridno učili. Res pa je tudi, da so pred tekmovanjem prejeli 60 vprašanj za lažjo pripravo. Seveda pa je »navihani« Matjaž potem vprašanja na testu spremenil in jih malo zasukal. Iz tega se bo videlo, kdo vsebino razume in kdo rešuje na pamet, je razlagal.
Časa za reševanje je bilo 60 minut. A glej ga zlomka, nekateri so iz predavalnice s širokim nasmehom na obrazu prilezli že po 25 minutah. Stopila sem do njih. Rekli so, da je bil preizkus čisto »easy«. To je bil eden najlažjih testov v šolskem letu, je bila suverena neka mladenka. Seveda sem bila potem na razglasitvi rezultatov pozorna na njihove dosežke. Žal so se Matjaževa predvidevanja uresničila. Večina jih je bila preveč površna, kar jih je stalo dobro uvrstitev. Nekateri so bili tudi vidno razočarani. Mladi namreč priznanja s tega ali onega tekmovanja nalagajo v svoje portfolie ali zbirne mape. Vse prav pride kot referenca pri poznejši zaposlitvi, so pojasnili učitelji.
Ko so mladi in njihovi mentorji iz skoraj vse Slovenije malo pred 9. uro prišli na ekonomsko fakulteto, sem bila malce presenečena nad njihovim odnosom. Bili so kot velika družina. Mentorji, teh je bilo 17, so jim stali ob strani, jih spodbujali, sedeli z njimi v klopeh. Mladi pa so z njimi veselo čebljali o tem in onem. Ni bilo čutiti nekega strahospoštovanja do učiteljev. Sicer pa tudi pritiska zaradi rezultatov ni bilo. To je dragocena izkušnja za mlade, so prepričani učitelji.
Na koncu pa sem spoznala, da so predvsem mentorji tisti, ki so mlade znali pritegniti h krožku. Njihova energija ter prizadevnost, da jim dajo nekaj, kar jim bo prav prišlo v življenju. To je znanje o upravljanju lastne denarnice. Čestitamo vsem!
Spodnja ilustracija nima nobene zveze s tekmovanjem, temveč s prvim delom priloge, kjer smo ugotavljali, katera zavarovanja potrebuje mladostnik in katerih ne.
Napišite svoj komentar
Opozorilo: po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Finance bodo pomagale pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo k temu pozvane s strani pristojnih organov.
Pozabljeno geslo
Novi na Finance.si? Registrirajte se!
Že imate uporabniško ime? Prijava
Pomoč pri registraciji in prijavi: admin@finance.si
Zbranih podatkov ne posredujemo tretjim osebam (Zasebnost...)